21 VI 2017

Partnerzy sesji:

PRNEWS TI

Patroni medialni:

Bankier PRNEWS PRNEWS
 • AGENDA KONFERENCJI

  Nowości płatnicze, czyli co nas czeka wkrótce

  Sesja XXVII w cyklu „Polskie Karty i Systemy”

   

  Termin: 25 czerwca 2015 r. w Warszawie

  Konferencja odbędzie się w „Polonia Palace Hotel” (Al. Jerozolimskie 45), w Sali „Toronto”

   

  Agenda:

  • 09.00 – 09.30 – rejestracja uczestników, kawa o poranku

  • 09.30 – otwarcie Konferencji

  Prezentacje i komunikaty:

  • 09.35 – 10.00Blockchain, token, HCE – skąd nadchodzą innowacje?
   dr Michał Kisiel, Bankier.pl

  • 10.00 – 10.20Czy Polacy chcą innowacji?
   Karolina Flaht-Soroka, Agnieszka Rządca,  TNS Polska

  • 10.20 – 10.45 – Nowoczesne rozwiązania w zakresie kart płatniczych
   Mirosław Kulpa, Oberthur Technologies

  • 10.45 – 11.10Karty płatnicze – innowacyjne kanały akceptacji
   Anna Ostaszkiewicz, Paytel

  • 11.10 – 11.35 – eCommerce i mCommerce w Polsce na przykładzie klientów mBanku. mTransfer mobilny – internetowe płatności na 1 klik
   Andrzej Chechliński, mBank

  • 11.35 – 12.00 4 produkty finansów cyfrowych, które zrewolucjonizują rynek w najbliższych dwóch  latach
   Miłosz Brakoniecki, Obserwatorium.biz

  • 12.00 – 12.25 – „The Skype of Payments”. Peer-to-peer digital mobile cash
   David Putts, Billon

  • 12.25 – 12.50 – przerwa kawowa

  Prezentacje i komunikaty:

  • 12.50 – 13.15Mobile Connect – nowa metoda uwierzytelniania klienta przy płatnościach
   Artur Skrzeczanowski, Orange Polska

  • 13.15 – 13.40Mobilne aplikacje płatnicze w ocenie użytkowników. Raport z badania użyteczności
   Maciej Kostro, Usability Monitor

  • 13.40 – 14.05Kryptowaluta Bitcoin jako innowacja w systemach płatności
   Sylwester Suszek, BitBay

  • 14.05 – 14.30Wyzwania dla przyszłych płatności w Internecie Rzeczy
   prof.dr hab. Jarogniew Rykowski, Uniwersytet  Ekonomiczny w Poznaniu

  • 14.30 – 14.55Future of Shopping
   Krzysztof Klimczak, ZenCard

  • 14.55 – 15.15Czy banki przyszłości będą wyłącznie dawcami kapitału? Trendy w regulacji usług płatniczych
   dr Michał Grabowski, Kancelaria Michał Grabowski

  • 15.15 – 15.40 Nowe zasady konkurencji na rynku kart płatniczych w świetle rozporządzenia w sprawie opłat interchange
   dr Krzysztof  Korus, dLK Korus Okoń Radcowie Prawni

  • 15.40 – 16.00 – dyskusja końcowa głównie na temat nowych modeli biznesowych w świecie płatności kartowych, podsumowanie i zakończenie Konferencji prowadzonej przez jej pomysłodawcę i organizatora Sławomira Cieślińskiego

  • 16.00 – 17.00 – obiad

  Organizator dołoży wszelkich starań, aby konferencja odbyła się zgodnie z prezentowanym programem, jednak zastrzega się możliwość częściowych zmian.

   

 • Założenia programowe konferencji

  Nowości płatnicze, czyli co nas czeka już wkrótce

  w ramach cyklu „Polskie Karty i Systemy”, Sesja  XXVII w dniu 25 czerwca 2015r .

  (wersja skrócona)

   

  Kwestie programowe:

  W Polsce i na świecie dzieje się ostatnio w obszarze płatności i obrotu bezgotówkowego dużo ciekawych rzeczy. Trochę o nich słyszymy i od czasu do czasu czytamy, zazwyczaj są to z konieczności krótkie informacje. Na tyle krótkie i sygnalne, że dziś trudno każdemu takiemu nowemu projektowi czy rozwiązaniu poświęcić całą kilkugodzinną konferencję. Dlatego na  konferencjach ostatnio i często organizowanych w naszym kraju i jednocześnie aspirujących do globalnych ocen królują właściwie w kółko i aż do znudzenia  te same tematy, jak np. skutki zmiany stawki interchange w Polsce, karty zbliżeniowe, płatności mobilne, bankomaty, mPOSy itd.

  A tymczasem na naszych oczach rodzą i rozwijają się na przykład systemy płatności oferowane przez światowych producentów smartfonów,  mamy coraz więcej portfeli elektronicznych oraz mobilny e-przelew (…)

  Istnieje nawet nowe pojęcie: FinTech, czyli financial technology jako sektor biznesu, który wykorzystuje innowacyjne rozwiązania technologiczne w rozwoju usług finansowych.(…)

  Dlatego  najbliższą sesję w ramach cyklu Polskie Karty i Systemy chcemy zorganizować nie jako sesję monotematyczną, lecz jako przegląd tych zasygnalizowanych powyżej ( i może jeszcze wielu innych…) nowych zjawisk i projektów, które wszystkie dziś budzą emocje i nadzieje ich twórców lub propagatorów, a z których tylko część odniesie wkrótce rynkowy sukces i to wcale niekoniecznie długotrwały.

  XXVII sesję  w cyklu Polskie Karty i Systemy w dniu 25 czerwca br. chcemy zatytułować tak:  „Nowości płatnicze, czyli co nas czeka już wkrótce”.

  W ramach przygotowywanej sesji  liczymy na przedstawienie wielu nowych projektów  i ciekawą dyskusję o nich, a tym samym o przyszłości nowoczesnych płatności w ogóle, zwłaszcza w odniesieniu do rynku w Polsce, nieprzypadkowo aktualnie zaliczanego do bardzo innowacyjnych nawet w ponadeuropejskiej skali.

   

  Sprawy organizacyjne:

  Kolejna sesja konferencji z cyklu „Polskie Karty i Systemy”, zatytułowana   „Nowości płatnicze, czyli co nas czeka już wkrótce”  odbędzie się w centrum Warszawy, jak zawsze w  „Polonia Palace Hotel” w dniu 25 czerwca 2015r.

  Proponowany schemat organizacyjny:

  • 09.00 – 09.30: rejestracja uczestników, kawa o poranku
  • 09.30.00 – 15.00: zasadnicza część obrad,  przerwa kawowa w międzyczasie
  • 15.00 – 16.00: dyskusja podsumowująca z udziałem panelistów i ekspertów
  • 16.00 – 17.30: obiad, swobodne rozmowy uczestników sesji

  Konferencja będzie odpłatna dla słuchaczy (netto 500 pln za osobę, dla pracowników  instytucji publicznych  oraz jednostek naukowo-badawczych – 50% zniżki) oraz dla firm – prezenterów, sponsorów konferencji według odrębnie uzgodnionego cennika (do pobrania z  www.polskiekarty.info.pl  zakładka „Dla sponsorów” ), uzależnionego od indywidualnych negocjacji i pakietu otrzymywanych w zamian usług.

  W uzgodnieniach jest aktualnie kwestia sponsoringu/patronatu/partnerstwa  merytorycznego tej sesji konferencji „Polskie Karty i Systemy” przez   firmy i instytucje, w większości od dawna występujące już w tej roli podczas wcześniejszych sesji (patrz: Archiwum). Sponsoring medialny będzie też jednym ze sposobów na werbunek słuchaczy na konferencję poza własną bogatą bazą danych firmy Medien Service Sławomira Cieślińskiego oraz  bazami danych firm pełniących rolę prezenterów.

  Pomysłodawcą i organizatorem Konferencji „Polskie Karty i Systemy” jest –       na zasadzie wyłączności – firma Medien Service Sławomira Cieślińskiego.

  Ważne:

  Ze względu na nieetyczne wykorzystywanie przez niektóre firmy publikowanych na tej stronie informacji, pomysłów i wiedzy jej właściciela – założenia programowe i organizacyjne  tej konferencji  są publikowane w wersji skróconej.

  Pełen tekst założeń programowych i organizacyjnych tej konferencji można uzyskać od jej organizatora  po skontaktowaniu się z nim:

   

  Medien Service

  Sławomir Cieśliński

  GSM: 0-502111153

  e-mail:  medserv@interia.pl   |   medien_service@poczta.onet.pl

  www.medienservice.com.pl

  www.polskiekarty.info.pl

  www.conkarta.pl

  www.cardsalmanach.eu

  www.digitalmoneyforum.biz

   

  Warszawa, 2015-04-30

 • Miłosz Brakoniecki

  milosz_brakonieckiwspółzałożyciel i członek zarządu Obserwatorium.biz, spółki zajmującej się doradztwem strategicznym dla branży finansowej i IT w zakresie rozwoju systemów mobilnych i internetowych. W latach 2006-2014 dyrektor bankowości elektronicznej w Banku Zachodnim WBK, gdzie odpowiadał za rozwój biznesowy bankowości elektronicznej, sprzedaż przez kanały elektroniczne oraz płatności elektroniczne w banku. W latach 2012-14 członek Prezydium Rady Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich. Współtwórca największego w Polsce serwisu crowd-foundingowego Siepomaga.pl i Fundacji Siepomaga.pl. Doktor nauk humanistycznych UAM w Poznaniu (specjalność socjologia), skończył studia podyplomowe ze strategii i planowania biznesu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Pełni również funkcję członka zarządu spółki Commerce Cloud specjalizującej się w kreacji i zarządzaniu systemów kuponowych i lojalnościowych dla branży finansowej.

   

  Andrzej Chechliński

  wyeCommerce business manager w mBanku. Odpowiada za rozwój internetowych narzędzi płatniczych w mBanku (m.in. mTransfer i Multitransfer), twórca takich produktów jak mTransfer mobilny, ubezpieczenie mTransfer, e-przelew Płacę z Orange oraz wielu innych projektów nie tylko z dziedziny eCommerce.Z branżą związany od wielu lat, m.in. wcześniej jako manager jednego ze sklepów internetowych, aktualnie również jako doradca branży eCommerce w Polsce. Z wykształcenia ekonomista i grafik. Prywatnie pasjonat motoryzacji, założyciel e-społeczności skupionej wokół pewnej marki samochodowej.

   

  Karolina Flaht-Soroka

  flW TNS Polska pracuje od 2006 roku. Obecnie na stanowisku Account Manager. Jeden z liderów Digital Intelligence Team (mobile, digital, IT, telecom, BigData etc.)  Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na UW. Specjalizuje się w badaniach rynku nowych technologii, Internetu oraz możliwości tkwiących w cyfrowym świecie. Ich wyniki prezentuje na wielu konferencjach.

   

  dr Michał Grabowski, radca prawny

  Grabowski MichałOdbył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim (1993-1998) oraz Rheinische Friedrich-Wilhelms-Uniwersität Bonn (1998-2000), jak również aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie (2001-2005). Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał także tytuł doktora nauk prawnych.
  Od 1998 r. uczestniczy w obsłudze prawej podmiotów gospodarczych, osób fizycznych i jednostek administracji rządowej.  Doświadczenie zdobywał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, polskich i międzynarodowych kancelariach prawniczych oraz podmiotach gospodarczych.
  Specjalizuje się w prawie płatności elektronicznych, jest autorem pierwszego komentarza do Ustawy o usługach płatniczych oraz monografii Instrumenty płatnicze, jak również współautorem Komentarza do prawa bankowego pod red. H. Gronkiewicz- Waltz. Doradza bankom, instytucjom płatniczym, operatorom telefonii naziemnej i komórkowej i innym podmiotom zobowiązanym do stosowania przepisów z zakresu usług płatniczych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy.

   

  dr Michał Kisiel

  KISIEL Michał_FOTODoktor nauk ekonomicznych w zakresie finansów. Analityk obszaru finanse osobiste w portalu Bankier.pl. Adiunkt w Katedrze Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Autor m.in. książki „Internet a konkurencyjność banków w Polsce” (Wyd. Cedewu, Warszawa 2005) oraz współautor książki „Innowacyjne usługi banku” (Wyd. PWN, Warszawa 2007) i „Finanse osobiste. Zachowania, produkty, strategie” (Wyd. PWN, Warszawa 2012). Specjalizuje się w problemach zarządzania finansami w gospodarstwie domowym, bankowości elektronicznej,  systemach płatności i innowacjach finansowych w Internecie.

   

  Krzysztof Klimczak

  panWspółzałożyciel i prezes ZenCard. Specjalista w zarządzaniu i IT z 20-letnim doświadczeniem w bankowości.  Karierę rozpoczął w Biurze Maklerskim Banku Gdańskiego, gdzie odpowiadał za wdrożenia systemów IT. W Societe Generale pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Departamentu IT oraz głównego architekta bezpieczeństwa informatycznego banku. W 2006 roku dołączył do zespołu Toyota Bank Polska jako Dyrektor Departamentu Informatyki, a następnie objął stanowisko Dyrektora Pionu Wsparcia Biznesu i Procesów w randze członka zarządu odpowiedzialnego za operacje i IT. Odpowiadał m.in. za zaprojektowanie i wdrożenie nowej architektury IT potrzebnej do wdrożenia nowego modelu biznesowego banku. Objęty  programem kształcenia kadry zarządzającej wysokiego szczebla prowadzonym przez Toyota Academy. Ukończył Informatykę na Politechnice Warszawskiej.

   

  dr Krzysztof Korus

  Korus KrzysztofDr Krzysztof Korus jest radcą prawnym i ekonomistą, wykładowcą Ośrodka Koordynacyjnego Szkół Praw Obcych Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownikiem Polsko-Niemieckiego Centrum Prawa Bankowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem grupy roboczej Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów do spraw implementacji dyrektywy PSD. Specjalizuje się i praktykuje w zakresie usług finansowych, prawa nowych technologii, prawa gospodarczego. Główny obszar zainteresowań dr Krzysztofa Korusa stanowi prawo bankowe, prawo zobowiązań pieniężnych oraz prawo konkurencji. Ekspert w dziedzinie rynków finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Członek (Associate Member) stowarzyszenia European Payments Consulting Association (EPCA), które gromadzi europejskie organizacje wyspecjalizowane w profesjonalnym doradztwie z zakresu usług płatniczych dla dostawców usług finansowych. Autor kilkudziesięciu publikacji oraz analiz prawnych, członek rady programowej miesięcznika „Monitor Prawa Bankowego”. Prelegent na wielu krajowych i zagranicznych konferencjach, warsztatach oraz seminariach z zakresu prawa elektronicznych elementów płatniczych, prawa bankowego. Współzałożyciel i partner w kancelarii dLK Korus Okoń Radcowie Prawni Sp.p.

   

  Maciej Kostro

  Kostro Maciej_fotoJest od 2000 roku związany z biznesem internetowym, w głównej mierze w instytucjach finansowych. Posiada głęboką wiedzę w obszarach projektowania procesów biznesowych i usług, rozwiązań internetowych i intranetowych, architektury informacji, użyteczności oraz user experience. Tworzył strategie marketingowe i sprzedażowe w Internecie. Współpracował z wieloma markami rynku finansowego w Polsce i zagranicą, m.in. mBankiem, PKO BP, Bankiem BGŻ, Bankiem Pocztowym, Raiffeisen Bankiem, UNIQA.

  Usability Monitor to usługa badawcza, pozwalająca na stałe gromadzenie opinii użytkowników transakcyjnych systemów bankowych – internetowych i mobilnych oraz wniosków o nowe produkty bankowe.Każdego miesiąca grupa starannie wyselekcjonowanych respondentów wykonuje problemowe testy użyteczności w systemach transakcyjnych wybranych polskich banków lub składa testowe wnioski.Każdego miesiąca wykonywana jest również analiza ekspercka problemów zaproponowanych w harmonogramie badań.

  http://usabilitymonitor.net/harmonogram_badan.html

  Badania w ramach panelu wykonywane są przez zespół pod kierownictwem Macieja Kostro.

   

  Mirosław  Kulpa

  Kulpa Mirosław_zdjecieChemik z zacięciem informatycznym. W aspekcie kartowym samouk – pasjonat z  blisko 20-letnim doświadczeniem. Z biznesem kartowym związany jest od 1996 roku. Jego historia rozpoczyna się w zakładzie kart elektronicznych OTO Lublin, gdzie po raz pierwszy w Polsce wyprodukowano kartę elektroniczną w grudniu 1996 roku po uruchomieniu nowej linii produkcyjnej w ramach projektu prowadzonego przez TP S.A. Do 2005 roku – czyli momentu likwidacji OTO Lublin przez TP S.A. – pełnił różne funkcje w tym zakładzie od kierownika projektu, poprzez kierownika zakładu do szefa działu handlowego. W tym czasie wyprodukowano ponad 50 mln kart elektronicznych na potrzeby różnych aplikacji. Od 2005r. prowadzi ł własną działalność doradczą pod nazwą ANY CARD, m.in. był  przedstawicielem firmy ALLAMI NYOMDA na rynku polskim. Obecnie odpowiada za sprzedaż rozwiązan dla sektora bankowego w Oberthur Technologies. Członek KT 172 „Karty identyfikacyjne” przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Przez kilka lat wice-przewodniczący sekcji kart identyfikacyjnych w KIGEiT.

   

  David Putts

  David is a seasoned entrepreneur and investor in Poland and the States.  He co-founded Inteligo (sold in 2003) and was the founding CEO of HSBC in CEE, and Equa bank in the Czech Republic.  He invests as an Angel in disruptive global technologies, such as blockchain, big data analytics, and medical tech.  He recently joined NAV, a fund manager based in the U.S. He has an engineering degree from University of Illinois and an MBA from Duke University.   He lives in Poland with his wife and 3 kids.

   

  dr hab. inż. Jarogniew Rykowski

  JargoniewUkończył studia w 1986r.  na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. W roku 1995 otrzymał stopień doktora nauk technicznych na Wydziale Elektroniki, Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Gdańskiej. W roku 2008 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w Instytucie Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Od roku 1986 do 1992 pracował w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej, kolejno jako konstruktor, asystent oraz starszy asystent.  Od roku 1992 do roku 1996 pracował, początkowo jako asystent, a następnie adiunkt, we Francusko-Polskiej Wyższej Szkole Nowych Technik Informatyczno-Komunikacyjnych (EFP). Po zlikwidowaniu tej uczelni przeszedł do Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie współuczestniczył w tworzeniu Katedry Technologii Informacyjnych. O roku 1996 do chwili obecnej jest pracownikiem tej Katedry, od lipca 2010 r. na etacie profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jego obecne zainteresowania naukowe obejmują (między innymi): Internet Rzeczy (ang. Internet of Things) oraz systemy cichego przetwarzania danych (ang. calm lub ubiquitous computing), wykorzystanie technologii personalizacyjnych oraz semantycznych w aplikacjach Internetu Rzeczy, „inteligentne” budynki oraz miejsca pracy, telematykę (sieć komputerową obejmującą poruszające się pojazdy oraz infrastrukturę drogową), sieci i aplikacje ad-hoc i multi-hop i inne zagadnienia pokrewne. Jarogniew Rykowski jest autorem i współautorem trzech książek, około 50 artykułów naukowych opublikowanych w materiałach konferencyjnych i czasopismach (krajowych i zagranicznych), oraz dwóch patentów i dwóch wniosków patentowych.

   

  Agnieszka Rządca

  rzAccount Manager w TNS Polska od 2007 roku. Realizuje projekty dotykające postaw i oczekiwań klientów na rynku finansowym – badania z wykorzystaniem analiz segmentacyjnych oraz typologii konsumentów. Współtworzy i prowadzi badania monitorujące polski rynek bankowy oraz realizuje syndykatowe projekty dotykające aktualnych wydarzeń związanych z rynkiem finansowym. Prezentuje ich wyniki na licznych konferencjach, tak specjalistycznych, jak i ogólniejszej natury.

   

  Artur Skrzeczanowski

  artOd ponad 10 lat ściśle związany z rynkiem bankowych kart płatniczych. Od 2005 r. prowadził projekty w centrum personalizacji Elkart (dziś PWPW SA), m.in. wdrożenia technologii personalizacji kart EMV i metody uwierzytelniania MasterCard CAP, a od 2011r. specjalizuje się w technologii NFC. Od końca 2012 roku prowadzi Program NFC w Orange Polska. Obecnie wdraża nową metodę uwierzytelniania i autoryzacji Mobile Connect w Orange.

   

  Sylwester Suszek 

  suszAbsolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i studiów MBA. Prokurent BitBay Sp. z o.o. z doświadczeniem zawodowym w tworzeniu oprogramowania oraz w branży e–Commerce. Członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Propagator idei cyfrowych walut w Polsce. Prelegent m.in. na konferencjach: Techmine Innfovations, Aula Polska, SGH Inwestycje Alternatywne, Kryptologia i Biznes.